tıkla
haftanın yemeği
 


Güllük foto

güllük fotoları

Yalan söylemeyi ve yalan ile iş yapmayı bırakmayanın yemesini içmesini terketmesine Allah'ın ihtiyacı yoktur

Ölüm ilanları

-----------

Hangi Yıl Hangi Amaçla Gelindi.

Güllük’e ilk yerleşenler, 1800’lü yıllarda Abdülaziz Ağa tarafından getirtilen Yunanlılardır.Güllük, 21 Nisan 1914 tarihinde kasaba oldu ve Nahiye Müdürleri tarafından yönetildi. Güllük, Milas’ın; Kazıklı, Selimiye ve Ören’le birlikte 4 nahiyesinden birisiydi.            (Bu arada Abdülazizağa Güllük'teki vakıf arazilerinin sahibi.Şu an yapılacak 2. cami de vakıf arazisine yapılıyor.Vakıf arazileri satılamaz,kiralanır.Çok zorda kalındığında emsali ile takaslanır.)

1875 yılından sonra,Milas-Güllük yolu yapılmış ve Milas’la Güllük arasındaki alışveriş hızlı bir şekilde gelişmiştir. Güllük iskelesinden yolcu ve mal gelmesi ve gitmesiyle Güllük, hızlı bir şekilde gelişmiştir. yükleme ve boşaltma işlemleri için , sahilde depo ve han olarak kullanılan yüksek taş binalar yapılmıştır. Binalar Rumlar tarafından inşa edilmiştir.

İtalyanlar 1919’da , Güllük iskelesinden çıkarak, Milas ve Muğla’nın işgalini gerçekleştirdiler.

Güllük Dalyanının Rumlar tarafından kurulduğu söylenir. daha sonra dalyan, Hasan Fehmi Dölen ile Şükrü ve Ziya Toker tarafından işletildi.daha sonrada koop. oldu.

Denizli-Tavas’tan yörükler, bahara doğru Kocakışla’ya gelirlermiş. Bu gel-gitlerin sonrasında Yörüklerin bazıları önce Kocakışla’ya, sonra da Güllük’e yerleşmişler.(tarih =1920'ler)

Beldenin eski ismi Küllük’tür.Eski adı ''Küllük'' olan bu şirin kasabanın ismini İsmet İnönü ve Fevzi çakmak 1933 yılında ''Güllük'' olarak değiştirmişlerdir.Küllük ismi Rumlar zamanında ocaklardan çıkan küllerin sokaklara dökülmesinden kaynaklanıyordu

Güllük’te Gümrük Taburu vardı. Tabur, Kocakışla'daki şuan sat komondolarının kullandığı binada kalıyordu. her bölük yüz kişi olmak üzere 3 bölükten oluşuyordu. Gümrükler, Askeriyeden alınıp, Gümrük ve Tekel Bakanlığına bağlanınca, tabur burayı 1948 yılında terk etti.

1970’de kurulan Milas etibank işletmesi, 1972 yılında Güllük’e taşındı. Yılda 200 bin tona varan maden ihracatıyla beldede önemli ekonomik canlanma ve nüfus hareketliliği yarattı.

Gulet teknelerinin inşaatı ilk olarak Güllük’te, Nami Kaptanın oğlu Mehmet Uyav tarafından yapılmıştır. Bodrumda yetişmiştir.Oğlu Ali Uyav'da bu mesleği devam ettirmiştir. Oğulları Mehmet Uyav,Mustafa Uyav, iki kardeş o zamana kadar yapılmamış büyüklükte ve güzellikte tekneler yapmışlardır,1980 ların sonunda yaptığı kybele yatı hala bodrum'da büyük ilgi görmektedir.

 Bu arada Abdülazizağa Güllük'teki vakıf arazilerinin sahibi.şu an yapılacak 2. cami de vakıf arazisine yapılıyor.vakıf arazileri satılamaz,kiralanır.Çok zorda kalındığında emsali ile takaslanır.

 ¡duyuru panosu¡

ingilizce kursları başladı

BASINda Güllük haberleri

deniz tahlil sonuçları

merkez bankası USD:
EURO: