ana sayfa güllük milas türkiye dünya hava iletişim
spor ekonomi düğün doldur1 doldur2 doldur3 doldur4

ERKAN GÜVENÇ haberleri bu siteden tarafsız, sansürsüz, bilgi amaçlı yayınlanır.Bu site hiçbir kurum için çalışmaz.Yazılanlar bilgi amaçlıdır.Haber değeri taşımaz.Herhangi bir geliri yoktur.Bu site blog amaçlıdır.Yazarları ücret almazlar.Yalnış olduğunu düşündüğünüz bilgiler 24 saat içinde silinir.Düğün, açılış ,mevlüt,ölüm yıldönümü gibi diğer             haber bilgileri için  :                      ERKAN GÜVENÇ   TEL NO:    0546 570 8650--   ulaşamaz iseniz                                                                     sayfa sahibi ve düzenleyici:GÖKSEL KAPTAN TEL NO: 0544 244 9801

CANLI HABER. HER AN DEĞİŞEBİLİR ! HABERİNİZ OLSUN.

             başyazar:              yusuf güvener              sporyazarı:            saygın güler                   gündem:                   erdinç soysal               gündem:                derviş bilgin                  gündem:                   baran kurtuluş


 

AKUT GÜLLÜK KURTARMA OPERASYONU

Akut bildiğiniz üzere gönüllülerden oluşmaktadır ve tek geliri yapılan bağışlardır. Şimdi size hesap no'larını ve sms ile nasıl 5 tl .bağış yapabileceğinizi yazacağım. Lütfen hesap no'ların doğruluğundan emin olmak için akut.org.tr internet sitesini ziyaret edin. Bağış yapamayacaklar telefon numaralarına bir teşekkür çok değildir.

Faturalı TURKCELL , VODAFONE veya AVEA hatlardan 2930'a göndereceğiniz AKUT yazan bir SMS mesajı ile AKUT'a 5.- TL bağışta bulunabilir

    tıkla
haftanın yemeği
 

Güllük foto

güllük fotoları

Yalan söylemeyi ve yalan ile iş yapmayı bırakmayanın yemesini içmesini terketmesine Allah'ın ihtiyacı yoktur

Buhârî, "Savm", 8

Ölüm ilanları

   Muğla’nın Güllük beldesinde yedi işçinin can verdiği kanalizasyon faciasında denetim görevlerini yerine getirmedikleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu personeli hakkında soruşturma izni verildi. Bu arada, tesise olur veren eski Güllük Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ile üç personeli de, Milas Kaymakamlığı’nın soruşturmaya olur verilmesi sayesinde sanık durumuna geldi. Böylece davada sanık sayısı 25’e çıktı. Yargılamaya yarın Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. 7 İŞÇİ METAN GAZINDAN ZEHİRLENEREK ÖLMÜŞTÜ Güllük’te geçen yıl 17 Haziran’da kanalizasyon istasyonunda arıza çıkmış, ilkin sorunu gidermek için, sonra da arkadaşlarını kurtarmak amacıyla birbiri ardına kuyuya giren yedi işçi zehirlenerek ölmüştü. Bilirkişi raporuna göre facia göz göre göre gelmişti. Kaba pisliklerin bir kuyudan diğerine geçmesini önleyebilmek için kullanılan elevatör kırılmış, kumanda panosu paslanmıştı. Sistem dört yıldır bozuk olduğu için bir işçi su geçirmez tulum giyerek merdivenlerden kuyuya iniyor, ızgarada birikmiş pislikleri eliyle temizleyip yukarıdan sarkıtılan kutuya dolduruyordu. Hiçbir ikaz levhası yoktu. Kapalı alana girecek personel eğitilmemişti. İşçiler 50 TL’lik gaz maskesine bile sahip değildi. Soruşturma sonunda, istasyonu işleten Akfen İnşaat ile buna izin veren İller Bankası personelinin de aralarında olduğu 21 sanık hakkında Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. DAVAYA YARIN DEVAM EDİLECEK Daha sonra aileler, bu projeye imza koyan eski belediye başkanı ve inşaat mühendisi ile iki belediye personeli hakkında da soruşturma açılması amacıyla Milas Kaymakamlığı’na başvurmuştu. Kaymakam Fuat Güler, bilirkişi raporunda, istasyonun faaliyete geçmesine olur veren geçici kabul tutanağında imzası yer alan eski Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ve üç personel hakkında soruşturma izni verdi. Böylece sanık sayısı 25’e çıktı. Son olarak aileler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu üyeleri hakkındaki kovuşturmaya yer olmadığına dair karara Muğla Sulh Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. Mahkeme, “denetim görevlerine yerine getirmedikleri” için kurum yetkilileri hakkında soruşturma yürütülmesi gerektiğine hükmetti. Davaya yarın Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.30 haziran pazar günü Güllük'te toplanan yaklaşık 200 kişilik grup zaman zaman sloganlarla zaman zaman sessiz,zaman zaman gözyaşlarıyla ulaştılar binanın önüne. Bir siyah çelenk ve sessiz bir saygı duruşu. Dediler ki; unutmayacağız!-unutturmayacağız!

18 haziran

fotoğraflar:  Erkan Güvenç             haber : Göksel kaptan.

Cenazeler defnedildi.En son Mustafa Öztürk(müdür)de iniş merdiveninde fenalaşıp, ayağı merdivene takılı kalıyor. (Peki ayağı takılı merdivende asılı kalmasaydı arkasından inmeye devam mı edilecekti?)

SON DAKİKA

17 haziranda gerçekleşen facia ile ilgili iki müfettiş görevlendirilip olayla ilgili soruşturma başlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca yapılan incelemede hidrojen sülfür oranının 115 ve metan gazı oranının da 6,5'un üzerinde olduğu öğrenildi. Bu oranların normal değerlerin en az üç kat üzerinde olduğu öğrenildi.İlk belirlemelere göre, iş güvenliği açısından hiçbir önlemin alınmadığı, gaz maskesi,dedentör bile bulunmadığı söyleniyor.ayrıca ölenlerin gazı içlerine çektikleri ilk 10 saniyede dizlerinin çözüldüğü söylenenler arasında.aynı gün gece yapılan gaz  ölçümünde bile gaz değerleri öldürücü seviyede idi.

METAN GAZI

Metan renksiz, kokusuz patlayıcı bir gazdır. Aslında zehirli olmayan metan, eğer maden havasında oksijen oranını %12’nin altına düşürecek
kadar mevcut ise boğucu özellik göstermektedir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerine uygun olarak yapılmayan bir çalışmanın verimli bir şekilde yürütülebilmesi mümkün değildir. Yeraltı madenlerinin iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularda en yüksek risklerden birini taşıdığı unutulmamalıdır. Bu yüzden yapılacak eğitimlerde işverenlerin ve çalışanların yeraltındaki gazları tanıması, riskleri öğrenmesi ve oluşabilecek tehlikeleri bilmesi yeraltı madenlerinde kalıcı iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasını sağlayacaktır.

Metan gazı, sulu ortamda biriken bitkisel maddeler ve bataklıklarda biriken bitkisel ve hayvansal organik maddelerin kimyasal bozunmaya maruz kalması sonucunda oluşan ve bataklık gazı da denilen bir gazdır. Havadan hafif, renksiz, kokusuz ve parlayıcı bir gazdır.  Havaya oranla daha hafif olduğundan dolayı, bulunduğu kapalı ortamın tavan kısımlarında toplanır. Havada, % 4-15 oranlarında bulunduğunda patlayıcıdır.                           
Metan, havadaki oksijen oranını düşürerek asfiksi(oksijensiz kalma) oluştururlar. Bu gibi asfiksi vakaları ocak, kuyu, silo, gemi ambarları gibi kapalı mekanlarda uzun süre kalma sonucu olabilir. Ancak bu gibi mekanlarda inert olmayan maddeler de olabileceğinden (örneğin silolarda azot dioksit, lağım ve maden ocaklarında kükürtlü hidrojen gibi) daha kompleks bir akciğer zedelenmesi de ortaya çıkabilir.

               Metan tespiti için kullanılan detektörler:
• Otomatik detektörler( alarmlar)
• Ring Rose alarmı
• Metan ölçerler
• Dijital metan ölçerler
                            • Alevli güvenlik lambasıdır                         

   SORUŞTURMA BAŞLATILDI
İki müfettiş görevlendirilip olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirten Kaymakam M. BahattinAtçı, Olay metan gazı zehirlenmesidir,dedi. Metan gazı dibe çöken bir gaz. Arıtma tesisinin bacasının kapanmasıyla alakası yoktur. Şu an gerekli incelemeleri yapacak ekip oluşturulmuştur.

Güllük'deki cenaze törenine Vali Mustafa Hakan Güvençer, Kaymakam Mehmet Bahattin Atçı, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Fevzi Kurşun, Muğla Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, Güllük Belediye Başkanvekili Tevfik Kırçın da katıldı.

stadta kılınan cenaze namazının ardından Güllük kabristanlığına defnedildi.Tesis Müdürü Mustafa Öztürk'ün cenazesi İstanbul'a, Özcan Özkan'ın cenazesi ise Konya'ya gönderildi.

GÜLLÜK 'DE FACİA GİBİ KAZA

18/06/2013 salı günü(bugün) Güllük futbol sahasında öğlen namazından önce ve sonra toplu cenaze töreni yapılacaktır.Daha sonra Güllük kabristanlığına defin edilecekler.

Olay Güllük Mezarlığı yakınlarında bulunan sıvı atık arıtma tesisinde meydana geldi.Atık suların dinlendirildiği terfi tenzil istasyonunda bakım onarım çalışması sırasında, metan gazından etkilenmeleri sonucu dengelerini kaybederek atık su bulunan havuza sırayla 7 kişi düştü.15 00 itibari ile diğer kişilerin kurtarma çalışmaları Akut önderliğinde sürüyor.(İçeriden alınan bilgiler hiç iyi değil)Hastaneye kaldırılan Mustafa Öztürk'ün yoğun bakımda olduğu söyleniyor.İçeride 6 kişi var ve olumsuz haberden korkuluyor.İçeriye girenlerin zehirlenmesinden(metan gazı)şüpheleniliyor.Elektrik çarpması 2. ihtimal.Özel şirkete ait bu tesiste taşeron olarak çalışan ve hepsi Güllüklü olan bu kişilerin iyi haberlerini almak için bütün Güllük mezarlık mevkiindeki bu arıtma tesisine akın etmiş durumdalar.Saat 16 45 itibari ile edinilen son bilgiye göre içerideki 6 kişide vefat etti.17 00 yoğun bakımdaki Mustafa Öztürk'ünde ölüm haberi geldi.toplam sayı 7 oldu.Hepsine allah'tan rahmet geride kalanlara Allah'tan sabır diliyoruz.

Serkan Miral(27)--Hasan Özgür(43)--Mevlüt Özbakar (47)

Yüksel Kum(46)--Özcan Özkan(51--Fikret Özdemir (37) Mustafa Öztürk(39)

Mekanınız Cennet Olsun.

SON DAKİKA

Edinilen son bilgilere göre önce Yüksel Kum(46) arıtma tesisindeki elektriksel arıtma pompalarının arızası nedeni ile süzdürme tankının içine giriyor.Mevlüt Özbakar (47) ise yardıma iniyor.Geri dönmeleri uzun sürünce telefonla da ulaşılamayınca arkasından bir kişi daha gönderiliyor. Giden dönmeyince en son Mustafa Öztürk(müdür)de gidip iniş merdiveninde fenalaşıp,ayağı merdivene takılı kalıyor. (peki ayağı takılı merdivende asılı kalmasaydı arkasından inmeye devam mı edilecekti?)Arızalı makinalar işini yapamayınca binanın üst bölümündeki havalandırma bacası da kapalı olunca içerdeki gaz kardeşlerimizi alıyor.Murat Miral İHA'ya verdiği demeçte bacanın tıkalı olma sebebinin; gelen yazlıkcıların kokudan şikayetci olmaları olduğunu iddia etti. Eğer doğru ise ; bacayı tıkamaktan başka çözüm bulamadılar mı? İş güvenliği kanununa uygun mu davrandı. Arıtma tesisi kim tarafından denetleniyor? Denetlemelerde baca açılıyor mu? Sorular önümüzdeki günlerde çoğalacak ve çözüm ve var ise suçlular bulunacaktır.  Ama giden arkadaşlarımız...

     
     Serkan Miral(27)                Hasan Özgür(43)               Yüksel Kum(46)
                
      Mustafa Öztürk(39)          Özcan Özkan(51)               Fikret Özdemir (37)